26 юни 2026, пт

Когато видях човек да прекарва десет минути пред рафта с препарати, не за да сравни ефективността им, а за да открие най-екологичното шишенце, реших, че сме стигнали дъното на маркетинговия абсурд. Разликата в състава между „еко“ и „обикновен“ препарат е пренебрежима, но разликата в цената е осезаема – средно три евро повече за същия химичен разтвор. Плащате за чиста съвест, не за по-чист под.

Това е класически пример за платена илюзия. Зелените етикети и стилизираните дървета на опаковките не са знак за екологичност, а инструмент за психологическа манипулация. Те активират у нас чувство за вина и ни карат да вярваме, че с една покупка можем да спасим планетата. Но ако погледнете фактите, ще видите, че това е просто начин да прехвърлите част от бюджета си към големите корпорации, които са се научили да печелят от нашата добронамереност.

В супермаркетите това е още по-видимо. Цели щандове са брандирани като „еко“ или „био“, но ако разгледате внимателно, ще откриете, че единствената разлика е в цената и в опаковката. Истинската екологична полза е минимална, но маркетинговият ефект е огромен. Когато всичко е „еко“, нищо вече не е „еко“. Изразът се превръща в клише, което губи смисъла си.

Абсурдното е, че често „еко“ продуктите самите по себе си генерират повече отпадък заради допълнителните опаковки и сертификати. Те изискват сложни производствени процеси и одити, които също имат своята цена – екологична и икономическа. В крайна сметка, вместо да намалим вредата, я прехвърляме в друга посока.

Срещал съм хора, които се гордеят с тези покупки, сякаш са извършили героичен акт. Но ако се замислите, това е просто преразпределение на средствата ви към компании, които са успели да ви продадат илюзия. Истинската екологична промяна не става с покупка на по-скъп препарат, а с промяна в навиците ни – с намаляване на консумацията, с рециклиране, с подкрепа на местни производители.

Така че следващия път, когато застанете пред рафта с препарати, не гледайте етикета, а състава. Не купувайте съвест, а ефективност. Планетата няма нужда от вашите три евро повече – тя има нужда от вашите съзнателни избори.

By vdechev

Вашият коментар